Czy warto rozwiązywać testy behawioralne, takie jak test Bravermana?

Testy behawioralne określają naszą osobowość i tłumaczą sposób bycia na podstawie naszych reakcji. Wykonuje się je, odpowiadając na proste pytania, z czego każda odpowiedź jest wyznacznikiem pewnej cechy osobowości. Na pytania należy odpowiadać machinalnie, bez dłuższego zastanowienia i celowego zmieniania rzeczywistości.

Test Bravermana jest jednym z testów, który opiera się na behawioryzmie, czyli na nauce o schematach zachowania. Jest on niezwykle proste, a jego rozwiązanie nie sprawia problemów. Wystarczy odpowiadać na pytania, które dotyczą naszych codziennych odczuć i zachowań. Odpowiedzi przychodzą do głowy zwykle automatycznie, jednak zdarza się, że pod wpływem zmienionego samopoczucia, nasz obraz rzeczywistości jest nieco zniekształcony. Przez to wynik testu nie do końca będzie odpowiadał stanowi faktycznemu. Jest to jedna z wad takiej metody badań, aczkolwiek przed wykonaniem testu w instrukcji jego wypełniania, zawarta jest informacja o tym, by działać impulsywnie, jeśli nasz humor jest zmieniony – wtedy warto zastanowić się, jak brzmiałaby odpowiedź, gdybyśmy czuli się tego dnia tak, jak zwykle.

Test Bravermana opiera się tylko i wyłącznie na tym, co odpowiemy na dane pytania. Nie uwzględnia więc żadnych pobocznych zmian i procesów zachodzących w mózgu, a także nie bierze pod uwagę ewentualnych utrudnień, które wystąpić mogą podczas wykonywania badania. To sprawia, że jego wiarygodność może wydawać się niewielka i zależna od sytuacji, jednak nie powinniśmy przez to w zupełności go przekreślać. Test taki wypełniać powinniśmy w skupieniu, podczas gdy otacza nas spokój, cisza i nic nie sugeruje odpowiedzi ani nie powoduje jej wybrania poprzez różnego rodzaju impulsy. Wówczas możemy być pewni, że badanie nie zostało zakłócone. Oczywiście test Bravermana nie jest badanie, które mierzy dokładny poziom każdego z neuroprzekaźników. Takie badania są dostępne, jednak nie każdego na nie stać. Owszem, jest ono bardziej precyzyjne, jednak przy prawidłowym wykonaniu testu Bravermana wyniki nie powinny się różnić. Ponadto badanie autorstwa Bravermana jest bezpłatne i łatwo dostępne.. Rozwiązanie testu Bravermana jest więc niezwykle przydatne, tym bardziej, że nic nas to nie kosztuje, a jest w stanie z całkowitą pewnością ocenić stan faktyczny, jaki panuje w naszym organizmie.

Wypełnij ankiety do testu Bravermana

Przejdź do testu