Natura dopaminowa i acetylocholinowa

Test Bravermana określa deficyty neuroprzekaźników oraz to, które z tych substancji chemicznej dominują. Dominacja ta określana jest jako natura. Tak więc jeśli posiadamy wysoki poziom dopaminy, posiadamy naturę dopaminową, analogicznie jest w sytuacji nadwyżki innych neuroprzekaźników.

Natura dopaminowa jest cechą około 17 % populacji. Osoby, które posiadają taką właśnie naturę odznaczają się zdolnością przemyślania, zrównoważeniem oraz zdecydowaniem. Oznacza to, że doskonale wiedzą, czego chcą, a dążenie do swoich celów opierają na racjonalności. Ponadto emocje i uczucia nie są najmocniejszą stroną takich osób, wolą się one raczej skupiać na faktach. Umieją spojrzeć na siebie krytycznym okiem, aczkolwiek nie zawsze skore są przyjąć nieprzychylną opinię innych. Ludzie, u których dominuje dopamina, z jednej strony lubią przemyślać, analizować, przewidywać, z drugiej zaś doskonalę radzą sobie, kiedy muszą działać pod wpływem stresu. Natura ta cechuje lekarzy, naukowców, badaczy, osoby odpowiedzialne za strategię i prognozowanie, inżynierów. Pod względem fizyczności osoby takie są mniej podatne na zmęczenie i nie potrzebują nazbyt wiele snu. Zdecydowanie preferują ćwiczenia siłowe, aniżeli aerobowe. Nadmierna ilość dopaminy może skutkować impulsywnością i ryzykownością, a także zwiększonym popędem seksualnym, co przekłada się na niestabilność związków.

Natura acetylocholinowa kładzie duży nacisk na zmysły i przeczucia. Osoby, które cechują się występowaniem tej natury, bardzo lubią otaczać się komunikatywnością, pomysłowością i słowami. Są intuicyjne i innowacyjne. Mogą być świetnymi mediatorami oraz przywódcami. Acetylocholina odpowiada za szybkie myślenie, więc natura na niej oparta skupia się wokół kreatywności, twórczości, logicznego i sprawnego myślenia. Związki dla takich ludzi są niezwykle ważne, skupiają się oni na uczuciach innych, zauważają je i zapamiętują. Nadmiar acetylocholiny może skutkować tym, że osoby takie przestają myśleć o sobie całkowicie, zadając sobie nawet ból. Powoduje to często niepokój, napady maniakalne i izolację społeczną.

Wypełnij ankiety do testu Bravermana

Przejdź do testu